BAKAN MÜEZZİNOĞLU, TÜRKİYE-VİETNAM 7 DÖNEM K.E.K TOPLANTISINA KATILDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye ile Vietnam arasında vize prosedürlerinin kolaylaştırılması gerektiğini belirterek, “İki ülke arasında gidiş gelişlerin artırılabilmesi için ülkelerimizin vize işlemlerinin kolaylaştırılması yönünde adımlar atması gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre Müezzinoğlu, Türkiye-Vietnam 7. Dönem Karma Ekonomik Konseyi Toplantısı için gittiği Vietnam’ın başkenti Hanoi’ye gitti. Burada, Vietnam Sanayi ve Ticaret Bakanı Tran Tuan Anh ile bir araya gelen ve Vietnam Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı’nı kabul eden Müezzinoğlu, Türkiye-Vietnam 7. Dönem Karma Ekonomik ve Teknik Komitesi Toplantısı’na da başkanlık etti.

Müezzinoğlu, toplantının imza töreninde yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ticari hacmin 4 milyar dolara yükseltilmesi için bir yol haritası belirlediklerini aktardı.

Toplantıya başkanlık etmekten memnuniyet duyduğunu vurgulayan Müezzinoğlu, salı gününden bu yana iki ülkenin önemli kurum ve kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldiğini, Türkiye ile Vietnam arasındaki ikili ticari ve ekonomik ilişkilerin daha yüksek seviyelere çıkarılması için bir yol haritası oluşturduklarını belirtti.

Müezzinoğlu, iki gün süren görüşmelerin sonunda birçok alanda önemli kararlar alındığını, ikili ticaretin gözden geçirildiğini ve 2020’ye kadar toplam ticaret hacminin 4 milyar dolara çıkarılması yönünde hedef belirlendiğini bildirdi.

Türkiye ile Vietnam arasında serbest ticaret anlaşması imzalanmasına yönelik değerlendirmelerde de bulunduklarını aktaran Müezzinoğlu, “Bizler, ülkelerimiz arasında imzalanacak bir serbest ticaret anlaşmasının ikili ticari ilişkilerimize önemli katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.” ifadesini kullandı.

Toplantıda gümrük, tarım, vize, savunma, ormancılık ve su alanında devam eden müzakerelerin hızlandırılarak bir an önce sonuçlandırılması yönünde karar alındığını kaydeden Müezzinoğlu, serbest bölgeler ve standardizasyon alanında iki belge üzerinde de görüşmelerin sonuçlandırıldığını kaydetti.

Türkiye ile Vietnam arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 40. yılı kutlamalarının 2018’de gerçekleştirileceğine işaret eden Bakan Müezzinoğlu, bu çerçevede, kültürel, ekonomik ve politik alanda birçok etkinlik yapılmasının planlandığını ifade etti.

Türkiye İle Vietnam Arasındaki Ekonomik İlişkiler

İki ülke arasında geçmişten gelen güçlü bağları, ticari ve ekonomik iş birlikleriyle güçlendireceklerini vurgulayan Müezzinoğlu, “2016 yılında Türkiye ve Vietnam, dünya ile toplamda 683 milyar dolar ticaret yapan iki ülkedir. Dünya ticaretinde öncü hale gelen ülkelerimizin geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği ihracat rakamı toplamda 319 milyar dolardır. Ayrıca toplamda 1 trilyon doları aşan milli gelir ve yaklaşık 173 milyonluk nüfusları ile çok daha büyük bir potansiyele sahip iki ülkedir. Bu rakamlara sahip iki ülkenin mevcut ticari ilişkilerinin potansiyelinin altında olduğu aşikardır.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye ve Vietnam’ın, coğrafi olarak birbirinden uzak olmakla birlikte önemli benzerlikleri bulunduğuna aktaran Müezzinoğlu, Türkiye’nin, Avrupa-Ortadoğu ve Avrasya arasında stratejik bir konumda bulunurken, Vietnam’ın, Güney Asya’da çok önemli bir lojistik merkez şeklinde öne çıktığı bilgisini paylaştı.

Bakan Müezzinoğlu, Türkiye ile Vietnam’ın iki önemli turizm destinasyonu olduğuna da vurgu yaptı.

İkili ticaret rakamlarının çok daha yukarılara çıkabilme potansiyeli taşıdığını bildiren Müezzinoğlu, 2016’da Türkiye’nin Vietnam’a ihracatının yüzde 50 artış göstererek 233,9 milyon dolara çıktığını, Vietnam’dan ithalatın ise seviyesini koruyarak 1,73 milyar dolar olarak gerçekleştiğini kaydetti.

Müezzinoğlu, “2016’da iki ülke arasındaki ticaret hacmi yaklaşık 2 milyar doları buldu.” ifadesini kullandı.

Bakan Müezzinoğlu, rakamlara bakıldığında Türkiye’nin aleyhine büyük bir ticaret açığının görüldüğünü, bu çerçevede, ticaretin dengeli biçimde artırılmasının önemli olduğunu belirtti.

“Hukuki Altyapı Tamamen Hazır”

Vietnam’a muhataplarıyla bir araya gelmek üzere farklı sektörlerden Türk iş adamlarının da kendisine eşlik ettiğini  anlatan Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

“Ülkelerimiz arasındaki karşılıklı yatırımlar oldukça düşük seviyede ancak görüyoruz ki iş adamlarımızın Vietnam’a ilgileri her geçen gün daha da artmaktadır. Yatırımlar ve çifte vergilendirmenin önlenmesi alanında anlaşmalar da tamamlandı. Hukuki altyapı tamamen hazır duruma geldi. Bu çerçevede artık iş adamlarımız, ticaret ve yatırım fırsatlarını değerlendirirken daha güvenli ve cesur adımlar atabilecekler.”

Türk Hava Yollarının, iş adamlarına haftada 14 seferle hizmet verdiğine dikkat çeken Müezzinoğlu, “Vize prosedürlerini de kolaylaştırmamız gerekiyor. İki ülke arasında gidiş gelişlerin artırılabilmesi için ülkelerimizin vize işlemlerinin kolaylaştırılması yönünde adımlar atması gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Toplantılarda eğitim konusunun da gündeme geldiğini, Türkiye Maarif Vakfı’nın faaliyetlerine ilişkin Vietnamlı yetkilileri bilgilendirdiklerini aktaran Müezzinoğlu, “Vietnamlı kardeşlerimize FETÖ’nün faaliyetleri konusunda detaylı bilgiler verdik.” değerlendirmesini yaptı.

Bakan Müezzinoğlu, Vietnam’daki temaslarının ardından yarın yurda dönecek.